LV RU EN

Noderīga info - Upes pērlēs

       Mirdzi kā pērle kopā ar pērlēm!

 

        Rotāšanās ar pērlēm un to zināmā izcelsmes vēsture ir mūžsena, un tās visos laikos ir piederējušas pie vērtībām, kas simbolizē varu un bagātību. Pērles ir klasisks rotājums, kas nekad neiziet no modes un nezaudē aktualitāti, bez tam neviens cits dārgakmens vai dārgmetāls nav spējis vairāk apburt un pārņemt ļaužu iztēli, liekot tiem radīt brīnišķīgus mākslas darbus daudzu gadsimtu garumā.

  

       Ja briljanti joprojām tiek uzskatīti par meiteņu ’’ labākajiem draugiem’’, tad lēdiju ‘’uzticamākie draugi’’, neapstrīdami, ir pērles, nepārprotami norādot uz valkātāju piederību augstākajai sabiedrībai. Starp pērļu rotu cienītājām un novērtētājām var minēt Kleopatru, Merilinu Monro, princesi Diānu, Elizabeti Teilori, Žaklīnu Kenediju, Milu Janoviču, kā arī daudzas citas visā pasaulē labi zināmas augstākās sabiedrības dāmas.
 
        Šobrīd, kad cilvēki ir prasmīgi apguvuši mākslu izaudzēt kultivētas pērles, pērļu rotaslietas ir kļuvušas pa kabatai gandrīz ikvienam. Auskari, kaklarotas, gredzeni un kuloni visplašākajā klāstā ir aplūkojami, piemērāmi un nopērkami mūsu salonos.
 
       Kā vienkārši, veiksmīgi un ātri pārliecināties, vai pērles ir īstas vai mākslīgas?
 
- Eksistē vairākas, tā saucamās, ‘’tautas metodes’’. Dažas no tām.
 
- Visparastākā, taču ar garantētu pārbaudes rezultātu ir ‘’uzkošana’’, kad pērli liek mutē un nedaudz paberzē gar zobiem. Īstā liksies nedaudz kraukšķīga, it kā mazliet smilšaina, kurpretim mākslīgā būs absolūti gluda, jo ir tikai pārklāta ar laku.
 
- Nedaudz paskrāpējot ar nazi vai kādu citu asu priekšmetu, uz mākslīgajām pērlēm paliek skrāpējumu pēdas, taču īsto virsmas minimāli mehāniski bojājumi neskar.
 
- Ja pērli ievieto blīvā šķidrumā, tad īstā negrimst.
 
- Pērlei var ļaut krist no aptuveni 40 – 50 cm augstuma pret cietu un gludu virsmu. Blīvuma dēļ īstās pērles palēksies kā bumbiņas, bet mākslīgās paliks gandrīz nekustīgas.
 
- Īstās pērles ir smagas un aukstas, un kaut neilgi tās paturot rokās, var uzreiz jūtami sajust atšķirību ar mākslīgajām. 
 

       Kas jāņem vērā, kopjot un uzglabājot pērles? 

 

       Pērlēs atrodas organiskas vielas, kas ar laiku izžūst un sadalās, tādejādi pērlēm ir noteikts mūža ilgums, jo pēc tam tās izbālē, sadalās, plaisā un drūp, taču, ja to uzglabāšanā un kopšanā ievēro dažus pamatnoteikumus, tad tās savu skaistumu nezaudē pat vairāku simtu gadu garumā.
 
       Vislielākie pērļu ‘’ienaidnieki’’ ir piesārņots gaiss, liels mitrums, augsta temperatūra un spilgta gaisma.
 
       Pirmais zelta likums, lai pērles ‘’nenovecotu’’ - tās vienkārši ir nepieciešams nēsāt. Izskaidrojums ir vienkāršs un bioloģisks - ja šādi juvelierizstrādājumi tiek valkāti regulāri vai vismaz pietiekoši bieži, tad tiek pakļauti kaut minimālai, bet nepārtrauktai sviedru ietekmei, kas izdalās no organisma, tādejādi dabiskā veidā mitrinot un sargājot pērles ne tikai no to kārtu izžūšanas un sairšanas, bet arī palīdzot tām saglabāt dabisko spīdumu.
 
       Tā kā pērles satur divus procentus ūdens, tās ir rūpīgi jāsargā no pārlieku sakaršanas un atklātas uguns, jo citādi tās var plaisāt un zaudēt spožumu. Tāpat pie nelabvēlīgām var pieskaitīt dažādu skābju, abrazīvu materiālu, kaitīgu ķīmisku izgarojumu un kosmētisku līdzekļu ietekmes, kā arī ar pērlēm ‘’nedraudzējas’’ jebkura veida smaržas un eļļas. Mājas apstākļos pērles visvienkāršāk ir kopt, mazgājot vieglā nekoncentrētā ziepjūdenī vai paberzējot ar kartupeļu cieti.
 
       Pērles nedrīkst uzglabāt ne ļoti sausā, ne saulainā, ne arī mitrā vietā. Pirms mazgāšanās pērļu izstrādājumi ir noteikti jānoņem, tāpat arī ar tiem nedrīkst apmeklēt pirtis, baseinus utt. Te izskaidrojums ir vienkāršs – ņemot vērā, ka tās ir ļoti karstumneizturīgs materiāls, pērles juvelierizstrādājumos netiek ielodētas, bet ielīmētas, un jebkurš šāds savienojuma veids, ilgstoši nonākot mitruma ietekmē, zaudē savu noturību, līdz ar to jūs savas iemīļotās pērles vienkārši varat pazaudēt.
 
       Ko darīt, ja tā ir noticis?
 
       Dodoties pie juveliera der atcerēties, ka katra pērle ir unikāls dabas veidojums ar nedaudz atšķirīgu formu, krāsu un izmēru. Ja, piemēram, ir nozaudēta viena pērle no auskaru komplekta, tad piemeklēt otru identisku ir diezgan gruti, un, ja pēc remonta ir vēlme pēc divām vienādām, tad ieteicams apmainīt abas.
 
        Ilgu un skaistu mūžu jums un jūsu pērlēm vēl SIA ‘’Vigorius’’ darbinieki, atgādinot, ka: SIA „Vigorius” salonā ir iespējams iegādāties vai pasūtīt meistara darinātas rotaslietas ar upes pērlēm, kas tika radītas tikai vienā eksemplārā.
 
© 2011 VIGORIUS
Facebook Twitter